کامپاند پلیمری
کامپاند پلیمری یکی از محصولات پلیمری است که حاصل ترکیب پلیمر و افزودنیهای خاص به منظور تقویت ساختارهای پلیمری و آماده سازی آنها برای بکارگیری در صنعتهای مختلف است. در واقع کامپاند پولیمری به همان مواد پلیمری همراه با افزودنی های خاص گفته می شود.

به طور کلی در بسیاری از کاربردها نیاز داریم تا به پایه های پلیمری، مواد دیگری هم اضافه کنیم تا خواص خاصی را بدست بیاوریم. دو نوع از رایج ترین کامپاندهای پلیمری، کامپاند پلمیری پلی اتیلن و کامپاند پلیمری پروپیلن هست. در واقع زمانی که به پلیمری از نوع ساختار پلی اتیلن افزودنی هایی اضافه می کنیم، حاصل کار کامپاند پلیمری پلی اتیلن است و در مقابل وقتی به پلیمری از نوع ساختار پروپیلن افزودنی هایی اضافه شود حاصل، کامپاند پلیمری پلی پروپیلن است.

صنایع مختلف بستگی به کاربردهای مورد نظر در تولید محصولاتشان، از کامپاندهای پلیمری استفاده می کنند. در بسیاری از صنایع، استفاده از هر دو امکان پذیر است ولی به طور کلی به دلیل خواصی که پلی اتیلن ها دارند بیشتر در صنایع بسته بندی، خودروسازی و… بکار گرفته می شوند و به دلیل خواصی که پروپیلن ها دارند در صنایعی مثل لوله، لوازم خانه و… بیشتر بکارگرفته می شوند.

اصطلاح دیگری که در این حوزه بکار می رود و بد نیست اشاره ای در حد کوتاه به آن داشته باشیم، اصطلاح مستربچ است که در واقع بطور خلاصه می توان گفت ساز و کار مستربچ و کامپاند کاملا شبیه به هم هستند وتفاوت آنها در درصد افزودنی هایی است که به مواد پلیمری استفاده می شود.

در ادامه این مقاله علاوه بر مرور اجمالی تقاوت کامپاند پلی اتیلن و پروپیلن، همچنین به انواع مختلف کامپاند پلی اتیلن از نظر دانسیته اشاره ای کوتاه خواهیم داشت و در نهایت مثال هایی از کاربردهای این مواد در محصولات مختلف را خواهیم دید تا با کاربرد گسترده ی آنها بیشتر آشنا شویم.

تفاوت های کامپاند پلی اتیلن و پلی پروپیلن

همانطور که در بخش قبل دیدیم دو نوع از رایج ترین نوع کامپاندهای پلیمری، کامپاند پلی اتیلن و پلی پروپیلن هستند. در این بخش میخواهیم به تفاوت های بین این دو نوع اشاره کنیم. در ادامه به اصلی ترین تفاوتهای موجود بین آنها اشاره میکنیم.
– تولید پلی پروپیلن راحت تر از پلی اتیلن است.
– پلی پروپیلن سفت تر از پلی اتیلن است.
– مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن در برابر حلال های آلی، اسیدها و الکترولیتها بیشتر از پلی اتیلن است.
– مقاومت در برابر ترک خوردگی پلی پروپیلن بالا است ولی پلی اتیلن تا حدودی کشسانی و انعطاف پذیری بالاتری دارد.
– چاپ پذیری فیلم های پلی پروپیلن بیشتر از پلی اتیلن است.
– پلی اتیلن، پلیمری زیست سازگار است و بازیافت آن از پلی پروپیلن بهتر انجام می گیرد.

انواع کامپاند پلی اتیلن
انواع کامپاند پلی اتیلن از نظر دانسیته در طبقه بندی های مختلفی قرار می گیرد که در زیر اشاره کوتاهی به آنها می کنیم.
– پلی اتیلن سبک با دانسیته پایین (LDPE)
این پلی اتیلن دارای استحکام کششی کمی است و از دیگر خصوصیات آن می توان به انعطاف پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکروارگانیسمها اشاره کرد.
– پلی اتیلن سنگین با دانسیته بالا(HDPE)
این پلی اتیلن دارای استحکام کششی بیشتری نسبت به بقیه پلی اتیلنها است.
– پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE)
نوع ویژه‌ای از پلی‌اتیلن است که به لحاظ ساختار پلیمری و دانسیته بینابین پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک قرار دارد. اکثر پلی‌اتیلن‌های با دانسیته متوسط دارای ساختار خطی می‌باشند و کاربردهای ویژه‌ای مانند تولید مخازن بزرگ جهت ذخیره‌سازی آب و … دارند.
– پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE)
پلی اتیلن سبک خطی با اضافه کردن کومونومر بوتن نرمال به اتیلن در هنگام فرایند پلیمریزاسیون به دست می‌آید. پلی‌اتیلن سبک خطی خواص مکانیکی برتری نسبت به پلی‌اتیلن سبک دارد، به عنوان مثال با اضافه کردن آن به پلی‌اتیلن سبک می‌توان فیلم‌های پلیمری با استحکام و مقاومت کششی بالاتری تولید کرد.
– پلی اتیلن با وزن ملوکولی بسیار بالا (UHMWPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی بین ۳ تا ۶ میلیون را پلی اتیلن با جرم مولکولی بسیار بالا یا UHMWPE می‌نامند. پلی اتیلن با جرم مولکولی بسیار بالا در موارد دیگری چون ساخت لوله های مقاوم در صنایع نفت و گاز، لوله های تخلیه پسماند و… استفاده دارد.

 

انواع پلی اتیلن

 پلی اتیلن سنگین

این نوع پلی‌ اتیلن از زنجیر پلیمری بدن شاخه تشکیل می‌ شود که دارای استحکام کششی و مقاومت بالایی است. این نوع پلی اتیلن از روش پلیمریزاسیون با کاتالیزور زیگلر- ناتا تولید خواهد شد.

پلی اتیلن خطی با دانسیته کم

این نوع پلی اتیلن از یک پلیمر خطی با تعدادی شاخه‌ های کوتاه تشکیل می‌ شود که از روش كوپلیمریزاسیون اتیلن با آلكن‌ ها بلند زنجیر تولید خواهد شد. از این نوع پلی اتیلن برای تولید لوله‌ های پلاستیکی و اتصالات لوله‌ کشی استفاده می‌‌ شود.

پلی اتیلن سبک

این نوع پلی اتیلن از زنجیرهای شاخه دار تشکیل می‌ شود که دارای استحکام کششی و مقاومت کمی است. این نوع پلی اتیلن از روش پلیمریزاسیون رادیکالی تولید می‌ شود که دارای انعطاف پذیری بالایی است.

مواد پلی اتیلن که در ساخت لوازم پلاستیکی، لوله‌ های پلاستیکی و اتصالات لوله‌ کشی مورد استفاده قرار می‌ گیرند دارای انواع مختلفی می‌ باشند که بر اساس دانسیته طبقه‌ بندی می‌ شوند.

دانسیته مواد پلی اتیلن با توجه به اندازه زنجیر پلیمر، نوع و تعداد شاخه‌ های موجود در زنجیر تعیین می‌ شود و نوع پلی اتیلن را تعیین خواهد کرد. انواع مواد پلی اتیلن به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کامپاندهای پلیمری از نوع کامپاند پلی اتیلن خطی یکی از پرکاربردترین پلیمرها محسوب می‌ شوند که در صنعت تولید لوله‌ های آبرسانی قابلیت استفاده را دارند. در ادامه برخی از مزایای کامپاند پلی اتیلن را بیان خواهیم کرد.

مزایای کامپاند پلیمری

امروزه استفاده از کامپاند پلی اتیلن در موارد بسیاری از جمله تولید لوله‌ های پلاستیکی و اتصالات لوله‌ کشی کاربرد دارد که از مواد بازیافتی باکیفیت صنعتی و درصد کمی مواد نو به همراه اصلاح خواص از طریق مواد نانو تهیه شده است که دارای مزیت‌ های بسیاری است.

– استفاده از مواد اولیه یکنواخت در ساخت و تولید
– دارای دوده با درصد پخش استاندارد
– مقاومت بالا در برابر نور خورشید
– قیمت مناسب و رقابتی در بازارهای داخلی و خارجی
– کیفیت ثابت و مطلوب محصول
– استفاده از 40 تا 100 درصد کامپاند

انواع روش‌ های کامپاند لوله‌ های آبرسانی

امروزه از رنگدانه های مختلف برای افزایش مقاومت و دوام مواد پلاستیکی پلیمری استفاده می‌ شود که به این روش کامپاند گفته می‌ شود.

استفاده از شیوه‌ های نوین مانند نانو برای افزودن رنگدانه دوده به پلیمر برای ساخت لوله های آبرسانی بسیار مرسوم شده است. به طور کلی دو روش برای کامپاند نمودن ترکیبات سازنده لوله‌ های آبرسانی وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد:

1.استفاده از گریدهای پلی‌ اتیلن حاوی دوده آماده

در این روش گریدهای پلی اتیلن با درصد مشخصی از دوده توسط شرکت‌ های پتروشیمی و تولیدی ساخته می‌ شوند. شرکت های تولید کننده لوله های آبرسانی این مواد را خریداری کرده و برای ساخت لوله پلی اتیلن از از این مواد استفاده می کنند.

2.افزودن مستربچ‌ های غلیظ دوده به پلی‌ اتیلن طبیعی

در این روش به هنگام ساخت لوله از درصد مشخصی مستربچ غلظت دوده برای افزودن به ترکیبات مواد استفاده می‌ شود. این مستربچ دوده حاوی نوعی پلی اتیلن حامل و درصد زیادی دوده می باشد که هنگام استفاده از پلی اتیلن اصلی و مواد پایه به ترکیبات افزوده و مخلوط می‌ شود. این نوع روش کامپاند لوله آبرسانی یکی از شیوه‌ های متداول و رایج در صنعت تولید لوله محسوب می‌ شود.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن
کامپاند پلی اتیلن و پروپیلن دارای تنوعات زیادی هستند و در صنایع مختلف برای تولید محصولات مختلف بکار گرفته می شوند. در ادامه به ذکر محصولاتی میپردازیم که در آنها از کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده شده است.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در لوله های آب رسانی و فاضلاب
دو نوع از رایج ترین نوع لوله های آب رسانی و فاضلاب با استفاده از کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. به واسطه خاصیت هایی چون مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر پوسیدگی، مقاومت در برابر سایش، قابلیت اتصال بسیار محکم وانعطاف پذیر، سبکی، پایین بودن هزینه ها و… از انواع کامپاندهای پلی اتیلن در لوله های سیاه رنگ که تحمل فشار بالایی را می طلبد، استفاده می شود.

بکارگیری پلی اتیلن در صنعت ساختمان
همچنین به واسطه خاصیت هایی مثل مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر پوسیدگی، مقاومت در برابر فاضلاب سرد و گرم، مقاومت در برابر یخ زدگی وضربه، رسوب پذیری کم، سبکی و … از انواع کامپاندهای پروپیلن در تولید لوله های سفید یا سبز استفاده می شود.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در صنایع بسته بندی
در عین حال که از هر دونوع کامپاندهای پلی اتیلن و پروپیلن در این صنعت استفاده می شود، ولی با توجه به خواصی مثل جذب کثیفی کمتر، با دوام در برابر پارگی، مناسب بودن برای بسته بندی وسایل سنگین و… آنها را مناسب برای بسته بندی های خاصی می کنند. علاوه بر آن کامپاندهای پروپیلن خواصی مثل کریستال شفاف تر برای ارائه بهتر محصول، مناسب بودن برای بسته بندی غذا و… این گروه را گزینه خوبی برای استفاده در برخی از صنایع و محصولات کرده است.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در کف پوش های چوب-پلاستیک
کف پوش های چوب-پلاستیک هم محصولی دیگر از صنعت ساختمان است که از کامپاندهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن استفاده می کند. پلی اتیلن ها مقاومت سایشی و پوششی بالا، مقاومت ضربه ی بالا دارند و در مقابل پلی پروپیلن ها مقاومت خستگی بالا وعدم ایجاد ترک با وجود تنش، مقاومت شیمیایی عالی را دارا هستند که باعث بکارگیری آنها در محصولات  مختلف این صنعت می شوند.

از دیگر موارد کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پروپیلن می توان به مواردی همچون کاربرد در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات مختلف، کاربرد در صنعت اسباب بازی برای تولید انواع وسایل بازی، کاربرد در صنعت پزشکی برای تولید انواع تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و… اشاره کرد که با توجه به گسترده بودن کاربرد آنها از ذکر جزییات آنها در این مقاله صرف نظر کردیم.

نتیجه گیری
با پیشرفت علم، در هر صنعتی می توان محصولی را یافت که از مواد پلیمری برای ساخت محصولاتش استفاده کرده است. در این مقاله ابتدا به معرفی کامپاند پلیمری پرداختیم و دو نوع از رایجترین و پرکاربردترین آنها یعنی کامپاند پلی اتیلن و پلی پروپیلن را معرفی کردیم و به ذکر تفاوت های آن ها پرداختیم.

در بخش بعد، کاربرد های بکارگیری این مواد در محصولات مختلف را دیدیم و با توجه به تنوع کاربرد کامپاند پلی اتیلن و پلی پروپیلن این طور نتیجه می گیریم که تقریبا هیچ صنعتی را نمی توان یافت که از این مواد پلیمری استفاده نکند.

منبع : ویکی پلاست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.